dnes je 21.4.2024

Input:

Další novela zákona o zaměstnanosti na obzoru

3.9.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Členové družstev a obchodních společností, kteří jsou bez práce a jen vykonávají činnost za nižší odměnu, od příštího roku nejspíš nebudou mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Počítá s tím novela o zaměstnanosti, kterou připravilo ministerstvo práce. Chce tak sjednotit pravidla vyplácení podpor. Ostatní nezaměstnaní s nekolidující prací za méně než polovinu minimální mzdy totiž podporu také nedostávají. Záměr by měla projednat vláda.

Částečné zaměstnávání lidí, kteří jsou v evidenci úřadu práce, je možné od října 2004. Opatření mělo pomoci udržovat pracovní návyky a podpořit snahu přivydělat si. Možný byl i souběh výdělku, který nepřesáhl polovinu minimální mzdy, a podpory. Její vyplácení není ale od roku 2011 u takového zaměstnání možné. Podporu dál mohli dostávat jen členové družstev a obchodních společností, kteří pro ně mimo pracovní vztah dělají nějakou činnost za odměnu do poloviny minimální mzdy. Také oni by od příštího roku neměli podporu mít.
 

Podle ministerstva se v minulosti podpora přestala při takzvaném nekolidujícím zaměstnání vyplácet, protože se opatření zneužívalo. Když neměla firma pro lidi dost práce, dohodla se s nimi na propuštění. Současně s nimi ale hned uzavřela dohodu o provedení práce na stejný druh činnosti, jen s měsíční odměnou pod polovinu minimální mzdy. Lidé se pak přihlásili do evidence nezaměstnaných a získali podporu. Někde se také uzavřely nové smlouvy s odloženým nástupem až po vyčerpání podpory,

Nahrávám...
Nahrávám...