Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Čtvrtá v rámci EU

7.8.2014, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

V následujícím příspěvku se zaměříme na nezaměstnanost, která je v České republice čtvrtá nejnižší v rámci Evropské unie.

Míra nezaměstnanosti v ČR na úrovni sedmi procent byla v roce 2013 po Nizozemsku, Německu a Rakousku čtvrtá nejnižší v EU, kde v průměru činila 11 procent. Vyplývá to z výběrového šetření pracovních sil, které dnes novinářům představil Český statistický úřad. Nejvyšší nezaměstnanost mají Řecko (27 procent) a Španělsko (25 procent). 

V Česku však pracuje podle šetření ČSÚ minimální počet osob na částečné úvazky (5,8 procenta), zatímco v Nizozemsku je to například až 50 procent zaměstnaných lidí. S tím souvisí i jedna z nejvyšších délek odpracované doby v hlavním zaměstnání (40,9 hodiny) proti průměru 37,1 hodiny v EU. 

ČR se také vyznačuje dominantním zastoupením zaměstnanosti v průmyslu a stavebnictví (37,5 procenta), zatímco v EU je to 24,5 procenta. Česko zároveň patří mezi země s nejvyšší zaměstnaností starších mužů ve věku od 55 do 64 let (62,6 procenta, 6. místo v EU). "Český trh práce stárne," uvedl Ondřej Nývlt z odboru statistiky trhu práce ČSÚ. Naopak pod průměrem je zde zaměstnanost starších žen (41,4 procenta proti 43,3 procenta v EU). 

V loňském roce bylo podle šetření ČSÚ historicky nejnižší zastoupení