dnes je 21.4.2024

Input:

Co je a co není pracovní úraz?

5.11.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Na tuto otázku je někdy těžká odpověď. Zabýval se jí i Nejvyšší soud a v následujícím příspěvku Vás seznámíme s jeho stanoviskem.

Pražský magistrát není zodpovědný za následky úrazu svého zaměstnance při volejbalovém tréninku na sportovní hry krajských úřadů v roce 2009. Zranění kolena v tomto případě nelze považovat za pracovní úraz, potvrdil novým verdiktem Nejvyšší soud (NS). Zcela totiž chybí souvislost s pracovními úkoly

Muž požadoval celkem 237 453 korun plus úroky jako bolestné, náhradu společenského uplatnění a ztráty výdělku. Tvrdil, že si zranění přivodil při oficiálním tréninku magistrátního volejbalového družstva. Úředníci se k němu sešli v neděli večer, tedy mimo pracovní domu, v tělocvičně na Spořilově. 

Obvodní soud pro Prahu 1 zprvu uznal zranění za pracovní úraz. Poukázal na to, že úřad své zaměstnance v přípravě na turnaj podporoval, například jim zajistil zdarma tělocvičnu. Městský soud v Praze ale verdikt změnil a žalobu zamítl. Účast na tréninku prý nebyla ani nařízená, ani povinná. "Žalobce si šel v neděli navečer zahrát s kolegy, připravujícími se na sportovní hry, volejbal," konstatoval městský soud.

Ke stejnému závěru dospěl i NS, který připomněl, že zaměstnavatel odpovídá za úrazy vzniklé při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Na věci prý nic nemění ani skutečnost, že měl pracovník na sportovních hrách reprezentovat magistrát. "Šlo jen o vystupování jménem žalovaného, obvyklé při sportovní hře nebo ve

Nahrávám...
Nahrávám...