dnes je 16.6.2024

Input:

Chybí "ajtíci", přebývají ostatní

10.12.2012, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Více než třetina tuzemských firem se potýká s nedostatkem odborníků na informační a komunikační technologie.

Největší nedostatek kvalifikovaných sil je v sektoru finančních služeb, technologií, médií a telekomunikací a ve veřejném sektoru. Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte mezi řediteli útvarů IT ve firmách.

Podle průzkumu je největší absence odborníků zejména pro činnost v oblasti vývoje informačních systémů (19 procent) a v oblasti řízení informačních a komunikačních (ICT) projektů (17 procent).

Hlavním tématem pro IT ředitele přitom bude v příštím roce i nadále optimalizace nákladů, což se nejčastěji projeví pozastavením investic a omezením čerpání externích služeb. Rozpočty na ICT nejvíce poklesnou v organizacích veřejného sektoru, kde snížení rozpočtu očekává 57 procent subjektů, a v energetice, kde s úsporami počítá 62 procent firem. Nejmenší pokles je naopak očekáván v sektoru finančních služeb. 

"Pro většinu organizací nejsou nejhorší časy z pohledu tlaku na snižování nákladů v souvislosti s ekonomickou krizí ještě zcela zažehnány. Většina ředitelů IT je stále nucena realizovat více za méně. Z tohoto vyplývá, že následující rok nebude ideálním obdobím pro velké investice do nových technologií," uvedl Zdeněk Křížek z Deloitte. Nejaktuálnějším technologickým trendem jsou pro firmy mobilní

Nahrávám...
Nahrávám...