dnes je 21.4.2024

Input:

Česká republika láká

21.5.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Pro kvalifikované cizince patří České republika k nejlákavějším pracovním regionům v rámci EU.

Díky rychlosti, nízkým nákladům a vstřícným podmínkám k získání pracovního povolení patří pro vysoce kvalifikované cizince mezi nejatraktivnější země v EU vedle Belgie, Finska, Švédska, Německa a Portugalska Česko. Vyplývá to z nové studie společnosti Deloitte. 
 

Vyřízení imigračních povinností, včetně přípravy a shromáždění všech potřebných dokladů, trvá v těchto zemích v průměru čtyři až osm týdnů. V Česku je to osm týdnů. Naopak nejdéle čekají cizinci na vyřízení imigračních povinností v Itálii, Španělsku, na Maltě a v Rakousku.

Vyřídit vízum pro cizince během jednoho měsíce lze zvládnout pouze ve Švédsku a Portugalsku. Ve více než polovině zemí trvá imigrační proces do dvou měsíců. Přesun do Rakouska a na Maltu však vyžaduje plánování s předstihem, protože zde je průměrná čekací doba na vízum 24 týdnů (Rakousko) a 16 týdnů (Malta), uvedla partnerka Deloitte LaDana Edwards.

"Pokud se podíváme na celkovou dobu potřebnou ke zpracování žádosti o vízum či pracovní povolení, která zahrnuje čas strávený sběrem informací, překlady a ověřováním požadovaných dokumentů, pak se čekací lhůta dvakrát až třikrát prodlouží. Avšak většinou jde i tak o akceptovatelnou dobu," dodal manažer v imigračním oddělení Deloitte Miroslav Mejtský. 

Výhodou Česka je to, že zde platí zrychlená procedura pro vnitropodnikově převáděné zaměstnance zahraničních investorů, tzv. 'fast track'. To se týká vnitropodnikově převáděných zaměstnanců, kteří nejsou příslušníky členských států EU, vyslaných ze

Nahrávám...
Nahrávám...