dnes je 18.6.2024

Input:

BOZP pod drobnohledem

11.2.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Letošní leden byl v řadě oblastí skoupý na sněhovou nadílku. Co však přinesl ve zvýšené míře byly pracovní úrazy.

Státní úřad inspekce práce (SÚIP) eviduje za letošní leden 4 330 pracovních úrazů. Devět lidí při nich přišlo o život a 135 utrpělo zranění, s nimiž byli hospitalizováni více než pět dnů.


Úrazů je téměř o 2 000 více než v prosinci, kdy se zranilo 2336 lidí a zemřelo jich pět. Množství úrazů je letos v lednu výrazně vyšší i ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. V lednu 2012 evidoval úřad 3 173 úrazů. Zemřelo při nich stejně jako letos devět lidí, ale podstatně méně lidí, celkem 94, utrpělo závažný úraz s hospitalizací delší než pět dnů.

Ivola Foltisová z kanceláře generálního inspektora SÚIP uvedla, že jedním z hlavních úkolů inspektorů při kontrolních akcích bude nyní prověřování opatření souvisejících s ochranou před úrazem elektrickým proudem. "Vzhledem ke svému rozšíření a používání nabývají elektrická zařízení s běžnými napětími charakteru všeobecných technických zařízení a uživatelé k nim již téměř ztrácejí potřebný respekt," uvedla Foltisová s tím, že nehody u elektrických zařízení o vyšším výkonu jsou často spojeny se závažnými následky. Příčinou úrazů elektrickým proudem bývá často používání nebezpečných pracovních postupů nebo způsobů práce, při nichž zaměstnanec ještě navíc špatně odhadne riziko.

"Všeobecnou bezpečnost pak budou v letošním roce inspektoři sledovat ve zdravotnických zařízeních, a to

Nahrávám...
Nahrávám...